Пропускане към основното съдържание

Аутопсии на хиляди умрели от COVID-19 разкриха зловещи истини за болестта

Какво разкриват аутопсиите на хора, починали от новия коронавирус? „Дойче Веле“ разкри какво показват резултатите от изследвания, проведени от патолози в Швейцария и Германия. През март германският институт „Роберт Кох“ препоръча да се избягват аутопсиите на пациенти, починали от новия коронавирус. Причината: патолозите и останалият медицински персонал се излагат на голям риск от зараза при некропсията (отварянето на труповете). Германският съюз на патолозите обаче се изказа скептично относно тази препоръка и обяви, че би трябвало да се извършват колкото се може повече аутопсии, тъй като резултатите могат да бъдат полезни за разработването на нови терапии при лечението на COVID-19. Какви са резултатите от аутопсиите в Базел?
В Швейцария няколко болници вече провеждат аутопсии на боледували от COVID-19, посочва „Зюддойче Цайтунг“. „В зависимост от оборудването и смелостта на патолозите“, подчертава проф. Александър Цанков, който ръководи отдела по аутопсия в Университетската клиника в Базел. 

Там досега са проведени аутопсии на 20 пациенти, боледували от новия коронавирус. „Всички те са имали високо кръвно налягане. А голяма част от тях са били с наднормено тегло“, казва професорът. Той добавя, че става дума предимно за мъже. Германски лекари направиха аутопсии на починалите от COVID-19 и откриха шокиращи неща „При над две трети коронарните артерии са били увредени, а една трета е имала диабет“, добява патологът. 

Освен предишните заболявания, екипът на Цанков е изследвал и белите дробове на жертвите. „Само една малка част са имали възпаление на белите дробове. При повечето се вижда тежко увреждане на микроциркулацията в дробовете. А това означава, че обмяната на кислород вече не функционира и това обяснява трудностите с обдишването на пациентите в интензивните отделения“, уточнява професорът. „При тези пациенти кислородът просто не бива транспортиран както трябва. Колкото и кислород да им се пуска – това не помага“, допълни той. Все още не е ясно дали тези нови знания вече се прилагат в лечението на болните от COVID-19. Междувременно „Роберт Кох“ отмени препоръката си да не се правят аутопсии. Още преди това обаче в Хамбург патологът Клаус Пюшел е провел аутопсии на 65 души, починали от новия коронавирус. 

Докладът с резултатите е бил изпратен на здравните власти в Хамбург. С него разполагат и „Зюддойче Цайтунг“, ВДР и НДР. „Междувременно в Хамбург са проведени аутописии при над 100 боледували от COVID-19 и всички те са имали предишни заболявания“, казва професорът. Никъде другаде в Германия досега не са били аутопсирани толкова много пациенти. Има ли нещо ново при аутопсиите в Хамбург? Някои от резултатите в доклада от Хамбург приличат на заключенията от Базел: например това, че повечето жертви са страдали от сърдечни заболявания. 55 от 61 аутопсирани са имали атеросклероза, високо кръвно, прекаран инфаркт или друго сърдечно заболяване. 46 от аутопсираните са имали предишно заболяване на белите дробове. 28 са имали проблеми с бъбреците, черния дроб или пък са били с трансплантиран орган. 16 са страдали от деменция, други са били прекарали поне едно раково заболяване, били са с наднормено тегло или са страдали от диабет. 

Италия наскоро публикува доклад с информации за 1738 жертви. Но не от аутопсиите, а от периода на лечение. Най-често пациентите са страдали от високо кръвно, диабет и сърдечно-съдови заболявания. А дали причината за смъртта на тези хора наистина е била новата болест COVID-19? На този въпрос патологът от Хамбург Клаус Пюшел отговаря, че при аутопсираните при него 65 пациенти общо 61 са починали заради коронавируса. При останалите четирима вирусът не е бил причината за смъртта. Проф. Александър Цанков от Базел подчертава, че хората с предишни заболявания вероятно живеят по-малко: „Но ако тези хора не се бяха разболели от COVID-19, щяха да живеят може би още един час, ден, седмица или година“.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев