Пропускане към основното съдържание

Д-р Симидчиев: Първите строги мерки се завръщат!

 


Вече 9 месеца живеем с този вирус и знаем какво се случва в извънболничната или болничната помощ. Това, че в един ден има повече случаи, не значи, че това е трайна тенденция.


Трябва да има трайно високи стойности няколко поредни дни, за да има нови мерки.

Това заяви в телевизионно интервю пулмологът д-р Александър Симидчиев. Пулмологът изтъкна, че първите мерки, които ще се върнат, най-вероятно ще ограничават струпването на хора, било то на спортни събития или дискотеки, „а не мерки, свързани със затваряне на трудова дейност или ограничаване на ходенето на хората по улиците.“

„Важните критерии са различни и при тях се взимат различни мерки“, каза Симидчиев и обясни, че ако има повече брой заразени дневно, тогава ще има решения, за да се ограничи това. Ако става въпрос за покачване на броя заразени в болниците, то тогава трябва да се вземат мерки за болничните заведения“, каза той.

„В болници има по-малко хора, отколкото са общозаразените и това се дължи на факта, че епидемията се разпространява повече сред млади и здрави хора“, обясни Симидчиев. „Ако ние просто физически затворим училищата, а децата се преместят от там в моловете, това няма да спре процеса. Трябва да бъде прекъсната връзката между отделните индивиди. Това може да стане при носене на маски и спазване на дистанция“, смята експертът.

„За вчерашния ден през кабинета ми минаха 4 пациента с висока температура, а от тях само един има положителен PCR тест. Това обаче е моя извадка, а не глобална“, поясни той. На въпрос дали има трайни последствия върху белия дроб, ако човек е изкарал по-тежко коронавируса: „Тази година имаше Световен ден на белия дроб и там имахме инициатива да измерим функцията му на хора, които са прекарали К-19.

Ще разберем резултатите обаче догодина, за да може да следим нещата в развитие“, каза Симидчиев.

„Доста от по-младите пациенти имат висока температура. Важно е да се пият много течности и медикаменти за сваляне на температурата“, каза той. По думите му, ако твърде силно стимулираме имунитета си, може да изкараме много по-тежко коронавируса, ако го хванем. „Всичко трябва да е с мярка“, заяви Симидчиев. Симидчиев заяви, че Доналд Тръмп е нарушил карантината си.

Той коментира и всяко от лекарствата, с които е лекуван американският президент: „Дексаметазонът е медикамент, който се дава само при много тежки случаи, защото иначе може да удължи заболяването. У нас също има такова лечение, но както казах, само при много тежки случаи“, заяви той.

„Терапията с антитела е експериментална. Тя е американска. Антителата блокират възможността вирусът да се закачи за организма. Експерименталното лечение можеше да се прави, ако има специфично разрешение за ползването на този продукт, но засега такова няма или ако човекът е част от експерименталната група, от която Тръмп реално не е“, каза Симидчиев. „Има нещо, което е много важно – регулаторната рамка. Тя цели предпазване на здравето“, подчерта той.

„Рендезивир – антивирусен препарат. Има умерен или слаб ефект върху болестта. Той се използва срещу хепатит Ц. И тук има някакъв ефект, но той не е постоянен.

Ползвани са няколко медикамента в конкретния случай, хвърляйки всичко възможно, за да се получи някакъв резултат“, каза Симидчиев. По думите му до края на тази година няма да имаме ваксина срещу К-19, която да е и ефективна и безопасна. Той препоръча, ако човек е здрав, да си направи противогрипна ваксина.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев