Пропускане към основното съдържание

Рецептата на Мангъров как да лекуваме коронавирус

 




Аспирин в малки дози, симптоматични лекарства като парацетамол и ибупрофен, за да лекуваме коронавирус – това е рецептата на вече сдобилия се със скандална слава доц. Атанас Мангъров. А ето и точните му думи (след 7:45 минута от видеозаписа), които бяха казани на организирано от АБВ събитие предвид факта, че утре, 10 ноември, партията на Румен Петков прави протест пред Министерския съвет от 18:00 часа срещу взетите мерки от управлението срещу COVID-19.

“Продължителността на острата фаза на COVID-19 е по-дълга, отколкото на човек му се иска – 2 седмици. Нормално е на 9-тия – 10-тия ден болен да продължи да прави фибрилитети, да вдига температура, въпреки че е изпил куп антибиотици – няма как да му спадне температурата от антибиотиците, просто защото това не се лекува с антибиотик. Това е едно самоограничаващо се заболяване, което си минава от самосебе си и се лекува, както се лекува счупен крак. Какво правите, като си счупите крака – не правите нищо, стоите в гипс и чакате да минат два месеца. През тези два месеца каквото и да ви дават, ще ви мине, но не защото сте пили едното или другото, а просто защото са минали двата месеца.

Всъщност лечението на тези болни трябва да се състои в антиагрегант (т.е. лекарство, което да пречи да се образуват тромбоцитни запушалки) – аспирин в малка доза по 100 милиграма, и евентуално симтоматични средства, парацетамол или ибупрофен и то само тогава, когато симптомите са много тежки. По начало не бива да се сваля високата температура, защото тя е физиологична защитна реакция – нещо, с което човек се бори с инфекцията. Когато температурата се сваля, не се помага, а се пречи. Трябва тихо и кротко да се изчака. Единственият смисъл човек да влезе в болница е при дихателна недостатъчност – но тя трябва да бъде истинска. За съжаление ¾ от болните в болница със симптоми, които са “на втория етаж“.

Според Мангъров, няма още измислена конкретна терапия за хората, които влизат на интензивно лечение. “Целта на лечението е болните да се държат живи дотогава, докато не преодолеят това, което им се е случило”, поясни той и добави, че в повечето случаи нещата завършват добре. “Има случаи, при хората загиват, но обикновено това са хора, които имат куп придружаващи заболявания и които са нелекувани или нередовно лекувани – това е вирус, който засяга предимно възрастните хора и хора, които имат куп придружаващи заболявания”, подчерта лекарят.

Мангъров е убеден, че през 80-те години на XX век сме щели да видим 100-тина души в тежко състояние в интензивни отделения, около 1000 – 2000 души с грипоподобни заболявания – т.е. преди изобретяването на PCR технологията.

Доц. Мангъров посочи два начина за борба с епидемията. Първият – болните си седят вкъщи, карантинирани, всички други си живеят нормално. Да се спазва добра лична хигиена, да се избягват затворени помещения, най-рисковите да се пазят, което правели “за съжаление” Швеция и Беларус. Вторият – затваряне, социална дистанция, което в крайна сметка нанесе много тежък икономически удар. Оказа се, че тези страни, които бяха най-затворени и изолирани, при тях отново се наблюдава едно увеличаване на случаите, което води до ново затваряне, заключи той. И продължи с примерите – в Белгия има около 11 000 смъртни случая, в Швеция – около 5000 (по актуални данни от Worldometers към 9 ноември в Швеция има регистрирани 6022 смъртни случая, в Белгия – 13 055. В Китай обаче, където имаше страхотно затваряне, има 4634, а в Тайван, който е пример за превенция, смъртните случаи са едва 7 ). “В момента, в който се отворим, всичко ще започне отначало”, убеден е доцентът.

Мангъров повтори и нещо друго скандално – че болниците нямали нищо против да приемат болни от COVID-19, но той трябва да лежи докато изтече клиничната пътека, иначе НЗОК няма да плати, а болниците са търговски дружества. Затова имало “задръстване” на лечебните заведения.

А защо вирусът не е изчезнал, както той прогнозираше? Обяснението му е, че смъртността на коронавируса е твърде ниска и затова останал – ако е бил като ТОРС (Sars-CoV), щял да изчезне. Искаше ми се да е така, поясни Мангъров и обясни неточната си пролетна прогноза с “неправилните данни за смъртността” – ТОРС затова де факто изчезнал.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев