Пропускане към основното съдържание

Проф. Радка Аргирова бие тревога: Българи имам лоши новини



Броят на заразените с коронавирус в България отново започна да се увеличава.
На фона на това предстои известно разхлабване на противоепидемичните мерки у нас.

Председателят на дружеството на вирусолозите проф. Радка Аргирова даде интервю за родна агенция.

Тя коментира зараждащата се възможност за нова промяна в тенденцията на заболяваемостта в България, бавният процес на ваксинация в страната ни, планираните разхлабени мерки, колко време трае имунитета срещу COVID-19 и протестите на част от ресторантьорите.
-Проф. Аргирова, на прага ли сме на ново увеличение на случаите на заразените с коронавирус в България, след като отново бройката на новите случаи тръгна нагоре?

– Честно да ви кажа мисля, че да. Ще поясня и защо. Сякаш настъпи едно малко успокояване, като че ли хората поразхлабиха дисциплината и понеже се говори са отваряне на някои масови места като училищата, което мен лично ме притеснява много. На мен ми се струва, че имаме основание отново да бием малко тревога и да можем да се върнем към предишните числа.

– Какво точно ви притеснява по отношение на училищата – установено е, че децата карат по-леко COVID-19 и почти не боледуват, но пък са носители на заразата? Това ли е тревожното?

– Те не боледуват, но носят вируса. Ето от това се притеснявам. Слава Богу, че не боледуват или малко боледуват, но и те не са спасени от заразата, могат да се разболеят, но далеч по-малко. Лошото обаче е, че я носят. Това е, защото те отиват вкъщи и контактуват с родители, възрастни, баба, дядо, по-неподвижни и болни хора. Ето това е тревожното.

– Какво е мнението ви за последните заповеди, които предвиждат разхлабване на мерките – одобрявате ли ги?

– Те са разхлабени, но не докрай. Говори се за известен процент на посещение. Ако се спазва обаче носенето на маска и дистанцията, отредена за въпросното мероприятие и място, не е страшно. Това може да се разреши и напълно възможно.

– Не трябва ли обаче да се засили контролът за носене на маски на тези места и как ще се гарантира спазването на тези мерки?

– За това отговарят самите собственици, които поддържат тези заведения. Мога да ви кажа, че преди една седмица бях на концерт в НДК в Зала 1 – седяхме през един стол, а всички хора бяха с маски и имаше толкова много лица тип-разпоредители, които посочваха кой къде да седне. Те правеха и забележки, дори и изгониха една жена, която беше без маска. Оказа се, че навън и предложиха и тя се върна. Така че много се следи за това и може да се допусне, ако се осъществява такъв контрол.

– Мнозина смятат, че ваксинирането в България е зациклило. Споделяте ли подобно мнение?

– Определено нещата се движат, но малко по-бавно. Така или иначе ваксинацията продължава. Вече са ваксинирани около 6800-7000 души. Разбира се, това е много малко в сравнение с другите страни като проценти. Но го има и това, че голяма част от хората вече са се срещнали с вируса, преболедували са го или асимптомно са минали през него. Другото важно нещо е, че все още има хора, които се съмняват и не биха искали да бъдат ваксинирани. Имунизирането е по желание. Това, че върви бавно аз не го намирам като вина за здравните власти. Първо, колкото поръчки идват, така или иначе те се изпълняват. По-скоро на отговора на населението.

– Все пак с тези темпове, с които върви кога очаквате да бъде постигнат колективния имунитет, за който е нужно поне 50-70% от населението да се имунизира?

– Необходими са 70%, защото 50% е малко. Не мога да кажа с точност. Много се разчита на масовата имунизация, която ще започне в края на февруари или началото на март. Вече, когато минем тези, които сме на първа линия и се пристъпи към тези хора, които просто искат да се имунизират и желаят да се възползват от тази възможност. Тогова ще има много хора и ще има допълнителни ваксини, което вече е обявено – кога ще бъдат доставени, кои, какви и т.н. Дори и нещо повече, ЕС ще иска сметка от тези производители, които са обещали и подписали договор за доставка, а по някакви производствени и технически причини се забавят. Мисля, че нещата ще бъдат наред. Но кога ще постигнем колективния имунитет?! Мисля, че и към края на годината няма да го постигнем.

– Започнахме разговора с това, че броят на заразените се увеличава, мерките се разхлабват, а учениците тръгват на училище. Възможно ли е да се стигне до последваща необходимост от пълен локдаун?

Коментари

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев