Пропускане към основното съдържание

Пулмологът д-р Ангелова: Не търсете лекар, ако имате температура. Тревожният симптом е друго



Пулмологът д-р София Ангелова споделя пред БНР и „Дневник“ опита си с коронавируса: „Ако имате температура – не се притеснявайте. Температурата означава, че имунитетът ви е добър, за да се бори с вируса. Не изпадайте в паника, не търсете лекар или болница. Температурата не е тревожният симптом. Тревожният симптом е задухът. Във всички останали случаи се препоръчва прием на течности, спокойствие, пазене на легло. Много важно е да се знае, че температурното, фебрилното състояние 38-39 градуса, после падане до 37, продължава до две седмици. Антибиотиците в този момент не действат. Те действат, когато има вторична бактериална инфекция. Ние даваме антибиотик не толкова да убива бактериите, колкото за това, че има добър противовъзпалителен ефект. Нямам право да го кажа, колегите го знаят и го препоръчват. Не трябва паника защо не се сменя антибиотикът. Той не е водещ. Моля ви, бъдете спокойни, тези, които са ковид положителни, не са обречени, те оздравяват, просто е по-бавно. Да следят единствено за задух – тогава вече трябва да се вземат мерки. Тогава слушалката е необходима, за да знаем в каква посока да насочим лечението.“

Много е важно спокойствието в момента. Наистина ние забелязваме много висока степен на заразяване. Хората се събират и затворените помещения се превръщат в инкубатори на вируси. Посланието ми е хората да се пазят, да избягват затворените помещения и струпването, защото по този начин се предава заразата.

Когато разговаряме един с друг, това са данни на Американската агенция за проследяване на заболяванията, от пръските излизат около 250 вируса за минута. Когато кихаме, броят на вирусите нараства на 15 000. Тогава, когато кашляме леко, те могат да достигнат 50 хиляди, а при силна кашлица – 800 хиляди вируса в минута. Представете си за какво вирусно натоварване става въпрос в затвореното помещение.

Нашите телефони звънят непрекъснато, половината ни ден минава в разговори с пациенти, а другата половина – с разговори по телефона, защото хората се обаждат и казват: „Аз съм ковид положителен“.

Ако имате температура – не се притеснявайте. Температурата означава, че имунитетът ви е добър, за да се бори с вируса. Не изпадайте в паника, не търсете лекар или болница. Температурата не е тревожният симптом. Тревожният симптом е задухът. Във всички останали случаи се препоръчва прием на течности, спокойствие, пазене на легло.

Знаем, че андрографолидът е този, който подтиска онзи ензим, който не позволява вирусът да се разпространява в организма. И когато дадем протективното антиагрегантно средство, хората са покрити. Ние знаем какво да дадем като начало. Три дни се приемат тези лекарства.

При засилване на задуха задължително да се информира личният лекар и мисля, че нещата ще преминават спокойно.

Много важно е да се знае, че температурното, фебрилното състояние 38-39 градуса, после падане до 37, продължава до две седмици. Антибиотиците в този момент не действат. Те действат, когато има вторична бактериална инфекция. Ние даваме антибиотик не толкова да убива бактериите, колкото за това, че има добър противовъзпалителен ефект. Нямам право да го кажа, колегите го знаят и го препоръчват. Не трябва паника защо не се сменя антибиотикът. Той не е водещ.

Оказа се от данните, които получихме от Китай, от Италия, от Америка, 70% от хората, които са лекувани от ковид-19, не са имали нужда от антибиотик. Но те са получавали антибиотик. СЗО апелира към нас: Ковид-19 ще отмине, но ще остане основният проблем – антибиотичната резистентност.

Моля, да не ни корите, нито нас, нито личните лекари, че се назначават лекарствата по телефона.

Антибиотикът се предписва, за да не позволи цитокиновата буря (свръхотговор на имунната система – бел. ред.). Той се дава с друга цел. И когато се даде средство за температура, противотромбозният медикамент – те не изискват слушалка.

На третия ден ние проверяваме пациентите си. Не знам дали ми вярвате – по 300 и няколко разговора на ден провеждаме. Но въпреки всичко реагираме на пациентите.

Моля ви, бъдете спокойни, тези, които са ковид положителни, не са обречени, те оздравяват, просто е по-бавно. Да следят единствено за задух – тогава вече трябва да се вземат мерки. Тогава слушалката е необходима, за да знаем в каква посока да насочим лечението.

Моля ви, проветрявайте домовете си. Вирусът не обича чистия въздух. Моля ви, спазвайте мерките. Вирус има. По-голямата част, 80% от хората, ще оздравеят, но има едни други малки проценти, които трудно преживяваг този вирус. Нека да бъдем отговорни и да пазим именно тези хора. Дистанцията е важна, дисциплината и отговорността са важни, за да запазим нашето общество.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев