Пропускане към основното съдържание

Д-р Петко Димов, преборил Омикрон: при мен нещата започнаха с температура 37,3. Ето как се е лекувал

Д-р Петко Димов, който работи 15 г. във ВМА, преди да оглави отделението по хирургия в болница “Бургасмед”, стана част от статистиката на заразени с коронавируса в България.
За щастие, бургазлията, който е трикратен носител на приза на “24 часа” “Лекарите, на които вярваме”, е в списъка на изписаните пациенти, преборили коварното заболяване. След две отрицателни проби в рамките на денонощие на 2 април д-р Димов бе изписан от инфекциозното отделение на УМБАЛ-Бургас, и се прибра вкъщи.

Той влезе в болница със среднотежки симптоми и остана 12 дни, но преди това около седмица се лекува вкъщи, припомня Скандални.

Всичко започва 3 дни след като докторът и семейството му се връщат от ски в Пампорово. Интересното е обаче, че съпругата му е с отрицателна проба за коронавирус, добре са и двамата им синове, на 10 и 14 г., които не развиват никакви симптоми.

“При мен нещата започнаха с температура 37,3-37,6 градуса

Тя продължи 3-4 дни, като още в самото начало се появи и липсата на обоняние и вкус. Получих и еднократно разстройство, изпотяване вечер за два дни. Всъщност в началото започнаха и болки в очните мускули, които изчезнаха чак на 11-ия ден. Тогава ми се възстановиха и обонянието, и вкусът. И най-постоянният симптом, който се появи на втория ден и все още го имам, е сухата кашлица. Вече се чувствам добре, но все още кашлям”, разказа д-р Димов след 23-дневна битка с коронавируса.

Известният хирург е един от първите заболели в Бургас, а след като става ясно, че е заразен с COVID-19, отделението по хирургия в “Бургасмед”, което той ръководи, временно е затворено. Под карантина са поставени както медиците, така и пациентите. А вече изписаните били изолирани по домовете им. Изяснявайки епидемиологичната пътека на Димов, стана ясно, че в Бургас са заразени и друг лекар и семейството му, с които били заедно на ски почивка в Пампорово.

Този медик също постъпи в болница, а 3-годишното му дете стана най-малкият заразен с COVID-19 пациент у нас. То не развива симптоми, а баткото изкарва вируса с лека температура и няма апетит.

“Имунната система е най-важна. Имам познат, който се е сетил, че преди месец и нещо е имал краткотрайно неразположение, но всичко бързо преминало. Сега си направил тест и се оказало че има антитела. Ние по-нататък също ще си направим такова изследване, може да се окаже, че вирусът е преминал бързо и през моето семейство. Този вирус е непознат за човечеството, тепърва ще се трупат данни и опит и след време ще бъдат анализирани”, казва д-р Димов.

На въпроса кое е по-страшно – грипът или коронавирусът, от опит отговаря:

“По принцип грипът протича по-тежко, но човек се възстановява по-бързо и с далеч по-малко усложнения от страна на белия дроб.” Хирургът е пощаден от тежки усложнения и не е стигнал до пневмония. Вероятно и затова не е лекуван с хлорикин, на който по последни данни се залага много за успешна терапия при тежките случаи.

“Лечението с хининови препарати не бива да става вкъщи, защото има доста странични ефекти. При леки симптоми хората нека вземат само имуностимуланти, а при наличие на пневмония или съмнение за такава трябва да се търси болнично лечение с антибиотици. Специалист трябва да прецени за хлорикина, не пациентът”, съветва д-р Димов.

Телефонът му буквално прегрявал, докато бил пациент в болницата. Като бивш кадър на ВМА държи връзка с д-р Попов от Националния оперативен щаб, който пък предава информацията за здравословното му състояние на ген. Мутафчийски, с когото са работили рамо до рамо пет години.

“В много операции сме били заедно. В съвместната си работа съм научил много от него и като човек, и като хирург”, казва бургаският лекар. Привърженик е на по-строгите мерки в извънредната ситуация и смята, че концепцията на щаба и на ген. Мутафчийски помага за това всеки пациент, който има нужда от лечение, да го получи.

“При по-свободен режим има риск много хора да загинат, защото няма да могат да получат адекватно лечение. А иначе биха били спасени”, казва хирургът. Въпреки успешната си кариера във ВМА през 2018 г. Петко Димов се връща в родния Бургас и оглавява отделението по хирургия в болница “Бургасмед”.

“Винаги съм искал да си се върна, мен си ме дърпат корените, но тогава просто ми се появи шанс. Освен това Бургас има остра нужда и от лекари, и от медицински сестри. Много пациенти от Бургас идваха да ги оперирам във ВМА. Защо тогава да не дойда аз, след като ми предлагат всички необходими условия”, казва опитният хирург, който в продължение на 10 г. ръководи Клиниката по коремна хирургия във ВМА.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таен тефтер на Ванга побърка народа

Нова мистериозна история, свързана с името на пророчицата Ванга, набира популярност в интернет и предизвиква бурни реакции и спекулации. В основата ѝ стои твърдение за неизвестен „таен тефтер“, който ясновидката уж е продиктувала на своя племенница през 1993 г., малко преди смъртта си. Според разпространяваните версии, записите е трябвало да останат скрити повече от три десетилетия и да бъдат разкрити едва през 2026 г. Особено внимание в тези разкази се обръща на Страстната седмица, която тази година завършва на 12 април – дата, посочвана като ключова в предполагаемото предсказание. Конспиративни теории твърдят, че в записките се описва нарастваща вълна от тревожни събития, която ще бъде последвана от необичайно затишие. В някои публикации дори се говори за момент, в който „дори птиците ще замлъкнат“. Според интерпретациите на привържениците на теорията, 12 април не бележи буквален край на света, а по-скоро символичен преход – граница между стария и новия начин на живот. В този сц...

Слави Трифонов се връща на сцената? Готви грандиозен концерт

След години, в които е фокусиран основно върху политиката, Слави Трифонов може отново да се появи на голямата музикална сцена. По неофициална информация той и Ку-ку бенд подготвят серия от концерти в Арена 8888 София. Новината идва след дълъг период, в който Дългия рядко се появяваше пред публика, което разочарова част от феновете му, свикнали с мащабните му концерти и енергията на живите изпълнения. Концерти около 14 февруари По информация на Блиц се подготвят няколко последователни дати около 14 февруари. Една от тях може да съвпадне именно с Деня на влюбените. Засега билетите все още не са пуснати в продажба, а официално съобщение от екипа на Трифонов липсва. Въпреки това новината вече се разпространява сред феновете, които очакват възможността отново да чуят любимите си песни на живо. Възможна голяма новина от сцената Очакванията са концертите да бъдат мащабни и зрелищни – каквито Слави Трифонов традиционно прави. Според неофициална информация той дори обмисля да използва ...

Почина наш известен журналист-Ники Кънчев потъна в скръб

Днес е починал журналистът Борислав Банев. За кончината му съобщи Ники Кънчев във фейсбук. Банев е бил редактор редица водещи медии за култура и лайфстайл. В пътя на Борислав Банев стоят телевизия ММ, където е водещ на новините, списанията „Егоист“, EGO и Vice, в които е редактор. Писал е и в редица портали за култура като Boyscout. Ето какво гласи публикацията на Ники Кънчев: „Боби, Боби, Боби! Един от най-пъргавите умове-бръсначи на тази територия наоколо. Няма да забравя какво си гледал като тийнеджър в Разград, нито пък статиите ти в „Егоист“ и навсякъде другаде, уникалният ти музикален вкус! Сбогом, моето момче! Почивай в мир, Борислав Банев!“ Редактор: Ясен Чаушев